Site icon Mamina čarolija

Kako pravilno prati bebinu robicu?

Copyright:(c) Piksel | Dreamstime.com

Jedna od tema koja će zasigurno podijeliti sadašnje i buduće mame je Kako oprati odjeću za novorođenče? Jedan od zadataka koji ćete sigurno obaviti još prije nego odete u rodilište je pranje robe vaše prinove. Ono što ću u samom startu reći da neću zauzeti niti jedan stav, nego ću se voditi slijedom onoga što svaka mama smatra da je najbolje za svoje dijete. Provela sam nekoliko dana u anketi s mamama malih beba i onima koje će to tek postati, i univerzalan odgovor ne postoji. Svaka žena smatra da svoje rublje pere najbolje, i bez pogovora smatra da će tako raditi i za svoju bebu. Osim toga, različiti su ukusi o kojima se ne treba previše raspravljati. Neke mame vole da odjeća “vrišti” od omekšivača, a neke ga ne koriste uopće jer im smrdi. Najbitnije je što ću vam reći je da nikada s većom radošću nisam prionula na pranje veša.

Prije nego vašu hrpicu mini robice i pelena donesete do veš mašine, trebate odabrati deterdžent s kojim ćete prati dječju odjeću. Već tu se javljaju prve polemike, treba li dječju robicu uopće prati s deterdžentima, no obzirom na to da znamo s kakvim sve kemikalijama se tekstili u industriji tretiraju, smatram da je za prvo pranje nužno koristiti sredstvo za pranje.

Tekući deterdžent ili prašak?

Mnogo više mama dalo mi je odgovor da će koristiti tekući deterdžent. Prašak koristi samo jedna mama s kojom sam razgovarala. Ostale ne koriste prašak zato što smatraju da oštećuje perilicu, te da se ne raspoređuje jednako dobro na sve dijelove odjeće, bilo njihove ili bebine.

Ovo je najčešći izbor deterdženata za dječju robicu koje su odabrale mame s kojima sam razgovarala. Začudilo me što su prva dva najčešća odgovora bili deterdženti za koje nikada nisam čula:

Becutan Liquid i Frosch Baby

Razlozi za korištenje koje najčešće navode su da jako dobro pere, nema intenzivan miris, iako nisu jako razvikani i poznati, navodno su najčešća preporuka između mama. Frosch je uz sve to eko proizvod i jako je nježan za bebe, mada meni osobno nije imao baš nekakav miris, a slaba sam na mirise. Moj finalni odabir za prvo pranje ipak je bio Becutan. U odnosu cijene između ova 2, Frosch je skuplji za otprilike 4-7 kn, ovisno o trgovini. Oba deterdženta su u Muelleru u odnosu na DM povoljniji za 6 kn.

Od ostalih navedenih kao vrlo dobrima i često korištenima su Ariel Baby, Chicco, Faks Natural&Sensitive i Violeta Baby double care, a od prašaka Oliver Futura.




Koji god odabrali vodite računa da se koristi polovina doze deterdženta, od onoga navedenog u uputama.

Omekšivač – da ili ne?

Najčešća preporuka za omekšivač je bio proizvođača Chicco. On je dermatološki testiran, antistatičan i biorazgradiv, te ima vrlo ugodan miris. Upotrebljavati ga treba jako malo, doslovno jednu kap, tek toliko da pusti miris i omekša odjeću. S obzirom na to da su omekšivači sa svojim mirisima najčešći izvor alergena, pedijatri savjetuju da za omekšavanje robice koristimo običan bijeli alkoholni ocat kojega možemo dodati jednu žlicu umjesto omekšivača. Alkoholni ocat je vrlo dobar i kod uklanjanja mrlja od mlijeka. Za bolji miris, možete dodati par kapi ulja lavande ili drugog omiljenog mirisa.  Liječnici, pedijatri i dermatolozi će nam uvijek najprije savjetovati da čime god prali robicu, svakako dva puta isperemo prije završetka pranja.

Pranje na višim temperaturama ili ne?

Mnogo pobornika sterilnih uvjeta će reći da nije nužno na najvišim temperaturama prati dječju robicu. Pitanje koji si svi trebamo postaviti je li odjeća oprana na 90 stupnjeva, osušena u sušilici i izglačana, stvarno sterilna? Često pitanje među mamama je; Treba li bebinu robu prati odvojeno od našeg veša? U priručniku ‘Što očekivati prve godine‘, autori preporučuju: “Uporaba deterdženata ima prednost: budući da nisu zabranjeni na nezapaljivoj dječjoj odjeći, što nije slučaj s posebnim sredstvima za dječju odjeću, svu je odjeću moguće prati zajedno”.

Preporuka je da dječje pelene peremo na najviših 90 stupnjeva, dok je ostalu odjeću dovoljno prati na 60 stupnjeva. Osobno ću prvo pranje bebinu novu odjeću oprati u posebnom deterdžentu za bebe i odvojeno od naše odjeće i to na temperaturi od 60 stupnjeva. Potom ću osušiti u sušilici i nemam u planu peglati, nego samo složiti i staviti u komodu. Nakon sušenja u sušilici, zaista ne mislim da ima potrebe istu još naknadno i peglati. Nisam osobiti zaljubljenik u peglanje, a tko voli nek izvoli. Ostale dodatke poput posteljine, ručnika, plahte, navlake za prematalicu i ostalih detalja s popisa  planiram oprati također na 60 stupnjeva, i potom opeglati da ipak izgleda lijepo.

Što kažu proizvođači perilica rublja?

Sve perilice novijeg datuma sada već imaju ugrađen program za pranje Baby care. To je jedini program koji nikada do sada na našoj perilici nisam koristila, doduše nisam ga ni primjećivala da postoji. Kada smo saznali da smo trudni, prilikom jednog od sljedećih punjena veš mašine robom sam pustila suzicu samo na tu činjenicu. Ajde da je nekoga i perilica rublja rasplakala. Ono što baby program ima, a drugi programi na perilici nemaju je duplo ispiranje. Provjereno – testirano. Proizvođači perilica savjetuju da je uvijek dobra ideja odvojeno prati dječje i rublje odraslih. Nakon pranja, izbjegavajte rasprostiranje dječje odjeće vani, posebno kod gustog prometa kako biste izbjegli onečišćenje sitnom prašinom. Za tipične mrlje na dječjoj odjeći, one od mokraće, fekalija i hrane, uvijek se preporučuje prethodno oprati rublje prije pranja u perilici. Namakanje u mlakoj vodi s dodatkom sapuna na bazi maslinovog ulja i sode bikarbone nekoliko sati bi trebalo ukloniti mrlje. Za više detalja pogledajte savjetnik perilica Candy.

Za koju god metodu se odlučile, nadam se da će vaše prvo pranje najslađe hrpice na svijetu proteći u dobrom raspoloženju. Sretno!

Exit mobile version