Site icon Mamina čarolija

Kada je pravi trenutak za posjet logopedu – intervju s Majom Marijanović mag.logoped

Niste sigurni kada je pravo vrijeme da vaš mali dječak ili djevojčica počinju razgovijetno pričati. Čini vam se da druga djeca u okolini puno više toga govore. Vaše dijete puno gestikulira, a vi imate osjećaj da ima problem s izgovaranjem riječi ili rečenica. Na ovo i druga pitanja u intervju sam razgovarala s mag. logoped. Majom Marijanović

Kada je vrijeme za posjet logopedu? Koji su prvi znakovi da bi trebali početi misliti da nešto s djetetom nije uredu?

Naravno,ne postoji univerzalni odgovor na pitanje kada posjetiti logopeda, ali zlatno je pravilo: bolje prije nego kasnije.

Nekoj djeci je potrebna pomoć logopeda već po rođenju. Razni sindromi, rascjepi, oštećenja sluha i druge urođene teškoće uvjetuju razlike u građi i pokretljivosti govornog aparata, teškoće u hranjenju ili potrebu za uvođenjem alternativnih oblika komunikacije zbog čega je potrebna logopedska intervnecija.

Isto tako, i u bilo kojem trenutku djetetova razvoja mogu se uočiti kašnjenja ili razlike u komunikaciji s okolinom, jezičnom razumijevanju, jezičnoj produkciji, kvaliteti govora, a u školskoj dobi i u čitanju i pisanju. Važno je znati ljestvicu razvoja komunkacije, jezika i govora kako bi na vrijeme uočili da je djetetu potrebna logopedska pomoć.

U prvoj godini života treba voditi računa da dijete reagira na zvukove, na majčin glas, te pri kraju prve godine da razumije nekoliko različitih fraza. Kroz prvu godinu govorni aparat se razvija i priprema za govor: od početnih vokalizacija, preko gugutanja, kombinacija suglasnika i samoglasnika, ponavljajućih slogova i tzv.brbljanja sve do prve riječi koja se pojavljuje oko prve godine. Istovremeno dok se razvijaju razumijevanje i govorna produkcija, razvijaju se i djetetove komunikacijske vještine. Često smo usmjereni na govor i pojavu prve riječi, no zaboravljamo da je svrha govora izražavanje potreba, želja i misli okolini. Zato tijekom prve godine života treba voditi računa da beba usmjerava pogled prema roditeljima, počinje se odazivati na ime, prije pojave prve riječi koristi mnoštvo gesta i izmjena pogledom kojima se izražava, te oko prve godine združuje pažnju (komentira s okolinom pokazujući prstom i provjeravajući pogledom je li osoba primila poruku). Nakon prve godine dijete velikom brzinom razvija jezično razumijevanje, te počinje koristiti sve veći broj riječi. Oko 18.mjeseca dijete koristi 50ak riječi i tada ulazi u fazu jezičnog brzaca nakon čega ubrzano usvaja i koristi sve veći broj riječi. Oko druge godine, dijete počinje povezivati po dvije riječi u kratki iskaz.

U ovom najranijem razvoju roditelji su najčešće u cjelodnevnoj interakciji s djetetom i prvi mogu primjetiti odstupanja ili kašnjenja u komunkaciji, razumijevanju ili produkciji. Dobronamjerni savjeti o tome da nisu sva djeca jednaka, da dječaci sporije progovaraju ili da su i drugi članovi obitelji kasnije progovorili mogu produžiti vrijeme do prvog posjeta logopedu i djetetu oduzeti priliku za poticanje. Nemojte čekati da se uvjerite kasni li vaše dijete u komunikciji ili jezično-govornom razvoju, jer će vam tek logopedska procjena sa sigurnošću utvrditi je li tako. Sama procjena je prilagođena djetetovoj dobi i interesima, ugodna i zanimljiva djeci, a roditelju korisna.

Je li prevelika gestikulacija rukama na uštrb govora problem kod djeteta starog 3 godine?

Dijete u dobi od tri godine treba slagati složene rečenice od minimalno tri riječi, moći ispričati kraću priču ili prepričati događaj, pravilno koristeći množinu i postepeno usvajati druga gramatička pravila. Ukoliko u dobi od 3 godine dijete koristi po jednu riječ i oslanja se na geste kako bi upotpunio svoj iskaz, svakako je potrebno posjetiti logopeda koji će napraviti procjenu djetetove komunikacije i jezično-govornog razvoja. Odlazak kod logopeda može djetetu samo pomoći da dostigne svoje potencijale. Ako je „kasni progovarač“ potaknuti ga u razvoju, a ako ima jezične teškoće uključiti u logopedsku terapiju.

Što možemo sami doma,a da ne moramo nužno čekati stručnjake?

Okolina uz djetetova biološka određenja ima najveći utjecaj na njegov razvoj. Poticanje komunikacijskih i jezično-govornih vještina najefikasnije je kada se prate interesi djeteta ili aktivnosti u kojima se dijete nalazi. Učenje je olakšano kroz ponavljajuće aktivnosti. Primjerice, svakodnevne vještine hranjenja, oblačenja i kupanja mogu biti izvrsne prilike za poticanje jezičnog razvoja jer je kontekst djetetu dobro poznat pa će se više usmjeriti na jezične unose, a aktivnosti se ponavljaju više puta dnevno i to će djetetu dati priliku da za uvježbavanje.

Ipak, kako bi poticanje bilo uspješnije važno je obaviti logopedsko savjetovanje i po potrebi procjenu komunikacije i jezično-govornog razvoj kako bih vas stručna osoba savjetovala na kojim područjima je vaše dijete potrebno poticati, koje tehnike bi koristile vašem djetetu i u kojim situacijama ih možete koristiti.

Kada i kako počinjemo vježbati govor s našom bebom?

Sam govor nastaje kao posljedica želje da izrazimo potrebe, razumijevanja da možemo utjecati na druge, razumijevanja onoga što nam drugi govore i motoričke mogućnosti proizvodnje glasova od kojih su sačinjene riječi. Govor počinjemo vježbati po rođenju. Roditelji intutitvno potiču dijete da usmjerava pažnju na njih, govore usporeno, višim tonom, prozodijski bogato, a istovremeno koristeći jednostavnije riječi ili kratke rečenice i ponavljajući ih. Takav, bebi prilagođen tip govora, u literaturi se naziva maminski govor i višestruko je koristan bebi u ranom razvoju. Kako primjećujemo da sve duže zadržavamo djetetovu pažnju, tako se i naši iskazi produžuju, a govor od takozvaonog tepanja sve više liči na govor upućen odraslima. Prije svega osluškujte sebe i svoje dijete. Ukoliko se zabrinete ili se osjećate nesigurno, potražite stručnu osobu koja će vam pomoći.

Kako do stručnog savjeta logopeda?

Hvala  na razgovoru  mag.logoped. Maji Marijanović . Nju i još 60 drugih specijalista možete kontaktirati putem aplikacije LittleDot

Ovom prilikom nagrađujemo najkreativnija 2 odgovora LittleDot pretplatom Moj doktor basic na 1 mjesec korištenja. U ovom tjednu dovoljno je odgovoriti na pitanje; Koja je prva riječ koju su vaši klinci izgovorili i koliko su bili stari u tome trenutku?  Najkreativniji odgovori izborom urednice bloga i voditeljice marketinga LittleDota osvaja jednomjesečnu pretplatu.

Kako smo mi počeli s korištenjem LittleDot aplikacije pročitajte više u blogu.

Download applikacije

Android

iOS

Exit mobile version