Porod je jedno posebno iskustvo koje znatno može utjecati na psihu i duhovnu preobrazbu žene. Stoga je iznimno bitno da u tome danu žena ima apsolutnu podršku i okruženje u kojem će se moći osjećati prihvaćeno i dobrodošlo. Njezin organizam podnosi veliku količinu napora i bolova, te se preko noći u potpunosti prilagođava novom suživotu s bebom kojoj je potrebna sva pažnja i ljubav. Mada u nekim knjigama kod nas navode da kod nas doule kao pomoć pri porodu ne postoje, to je jedna velika neistina.
Hrvatska udruga doula osnovana je 2013. godine kao stručna organizacija educiranih i profesionalnih doula kojima je misija pružiti kvalitetnu podršku majkama za vrijeme trudnoće poroda i ranog postpartuma. Trenutno ima 25 članica educiranih doula diljem zemlje. Rezime, ako ste mislili da je to pojam koji se vezuje samo uz Ameriku i neke razvijenije zemlje, to nije točno. Točno je da danas u sva rodilišta imate mogućnost dovesti doulu na porod. Doula je svake godine sve više, jer se organiziraju godišnje edukacije na kojima se educiraju nove doule.
Postoje brojna istraživanja koja pokazuju dobrobiti prisustva doule pri porodu:
• 31% manje upotrebe dripa
• 28% manje carskih rezova
• 14% manje novorođenčadi kojima treba posebna medicinska skrb
• Općenito veće zadovoljstvo iskustvom poroda. (Cochrane Review, Hodnett 2012)
Glavna uloga
Doule su tu da pomognu ženama proći kroz sve strahove tijekom trudnoće, olakšati im bolove pri porodu i ponuditi znanstveno dokazane informacije. One su podrška uz rodilju kroz čitav porod bez obzira na njegovo trajanje. Nekada su žene pri porodu podržavale druge, iskusnije žene. Svako selo je imalo “babicu” koja je pomagala ženama pri porodu. Ako nije bilo takve žene u selu, onda su to bile majke, bake i susjede čija je pomoć bila ključna za zdravlje nove majke i djeteta. Porod kao pozitivno i osnažujuće iskustvo u ženinom životu glavni je cilj doule.
U razgovoru s doulom Sanjom Bukač Štritof
Kako je počelo vaše iskustvo u ulozi doule?
Moje čarobno putovanje počelo je kada je draga prijateljica poželjela da budem s njom na porodu. Poziv sam prihvatila odmah i bez razmišljanja. Kroz trudnoću puno smo vremena provodile zajedno, pomogla sam joj u svim fazama trudnoće, a potom je uslijedio porod kroz koji smo prošle zajedno. Gibale smo se, disale, razgovarale i negdje oko ponoći na svijet je stigao prekrasni mali dječak. Primalja i liječnica tada su nam pričale o divnim, toplim i odanim ženama koje su u mnogim zemljama uobičajena pratnja na porodu. Odmah su me zainteresirale za ovaj prekrasan poziv kojim se danas bavim.
Na koji način se upoznajete s trudnicom i koliko se puta sastajete prije ili poslije poroda?
Kroz trudnoću se s majkama nalazim nekoliko puta, nerijetko nam se pridruži i partner ili cijela obitelj. Prođemo sve, baš sve što ih zanima i trebale bi znati. Eliminiramo strahove, educiramo se, usvojimo sve što će nam trebati kada porod krene i spremne čekamo da bebica da znak….S trudnicama imam dogovor da se jave čim se počne događati nešto neobično. Ja dolazim kod kuće ili u bolnicu. Na samom porodu Doula i partner mogu se izmjenjivati ili Doula može biti sama s rodiljom, ovisno, kako par i osoblje odluči. Nakon poroda posjećujem obitelj i pomažem rodilji kada joj je pomoć potrebna.
Često od strane rodilja znam čuti da ih je strah, da se dvoume koje će rodilište odabrati, boje se tko će ih u rodilištu dočekati, tada prođemo sve te teme zajedno. Ono što me veseli su pozitivni pomaci u Hrvatskim rodilištima. Liječnici, primalje i bolničko osoblje na usluzi su rodiljama, majke mogu bez straha otići u rodilište jer tamo ih čeka stručni tim koji će zadovoljiti sve njihove potrebe. Doule su u posljednje četiri godine lijepo prihvaćene od strane bolničkog osoblja kao pratnja na porodu, a sve više rodilja kao pratnju odabire svoju Doulu.
U ovoj godini napravili ste neke iskorake ne bi li svoje iskustvo nadogradili i proširili pozitivnu priču o doulama?
Kroz 2018. godinu pokrenula sam tim ljudi pod zajedničkim nazivom Mamma&Mammi koji rade s trudnicama, rodiljama, majkama i njihovim partnerima kako bi im uljepšali i olakšali trudnoću, porod i dane majčinstva, tako da svoje znanje i vještine stavljaju u službu našim mamicama koje zaista uživaju s nama. Pokrenuli smo i nekoliko radionica namijenjenih trudnicama i njihovim partnerima, prva je Čarobna trudnoća, porod i majčinstvo Jelena, Iva i ja zaista uživamo prenoseći znanje i informacije našim trudnicama i njihovim partnerima. Druga je Zdrava prehrana kroz trudnoću & Doula – priprema za porod na kojoj naša nutricionistica Vedrana i ja pomažemo mamama kako da se pravilno hrane kroz trudnoću i dojenje, te da budu informirane i spremne na sve kada porod krene. Treća radionica je u pripremi, a radnog je naziva Tata na porodu, koja će naše drage tate koji žele ići s mamama na porod, žele biti podrška kakvu mama treba, a nisu baš u potpunosti sigurni kako dati najbolje od sebe i pripremiti se za sve ono što mamama može pomoći kroz trudnoću, kada porod krene kod kuće, na porodu u rodilištu, te kako olakšati mami u postpartumu i biti prava podrška i pravi partner u danima majčinstva. Četvrta radionica je Mala školica za trudnice gdje će moje mame saznati sve o trudnoći, porodu i danima babinja. U poliklinici Veritas u Zagrebu zajedno s timom vrsnih stručnjaka radim na pripremi trudnica i njihovih partnera za porod. Na mrežnim stranicama (Facebook i Instagram) svakoga dana možete pronaći zanimljive tekstove koji će uvelike pomoći vama i vašim partnerima da što lakše prođete kroz probleme vezane za trudnoću, porod, majčinstvo i prve korake u životu svakog djeteta.
Zahvaljujem se gospođi Aniti Budak, predsjednici Hrvatske udruge doula i douli Sanji Bukač Štritof na pomoći prilikom pisanja ovoga teksta!
Više info na: www.doula.hr
Možda ćete zanimati Najbolji savjeti za tatu na porodu
Odgovori